Taniec nowoczesny i jego przykład

Taniec nowoczesny to gatunek skupiający w sobie podgatunki takie jak street dance, breakdance, hip hop, funk, locking, popping, new style, itd. Jest to jeden z najbardziej znanych i praktykowanych dzisiaj gatunków tanecznych. Każdy z poszczególnych stylów, czy odłamów tego jednego, skupiającego je wszystkie ma swoją osobną historię i kogoś, kto stał się „ojcem” tego właśnie stylu. Często bywało tak, że poszczególne style powstawały przy zupełnym przypadku, nie było wcześniej planowane ich powstanie, a ich autorzy nigdy nawet by nie pomyśleli, że któregoś dnia, to, co zostało przez nich stworzone poruszy miliony ludzi i oni również będą to praktykować.

Skąd więc wzięły się poszczególne style i kto i jak jest stworzył? Zacznijmy od street dance. Street dance w dosłownym przełożeniu na język Polski oznacza „taniec ulicy”. Jest to ogólna nazwa na kilka pozostałych podkategorii, takich jak breakdance, hip hop, czy funk. A teraz jak działa i jak powstały poszczególne techniki street dance?W tym wypadku opisana będzie technika i działania breakdance’a, który z roku na rok coraz to bardziej zyskuje na znaczeniu i coraz więcej młodych ludzi decyduje się na jego naukę i praktykę. Breakdance – a wcześniej breaking; nazwa została wymyślona i wypromowana przez media, które wpadły na nią obserwując ludzi, którzy uprawiali właśnie wcześniej wspomniany breaking. Gdybyśmy chcieli przełożyć to na poslkie znaczenie powstałoby z tego stwierdzenie – połamany taniec, tej nazwy jednak nie używa się prawie w ogóle.

Popularnym przekładem Break’a jest słowo Bboying (Breaking boy + ing). Ten rodzaj tańca na pewno wymaga dobrych predyspozycji fizycznych, dobrej kondycji i bardzo dobrego poczucia rytmu – ale to też tyczy się każdego gatunku tanecznego. To, czym styl ten wyróżnia się na tle innych stylów to na pewno niecodzienne, spektakularne i czasami nawet niebezpieczne prezentowanie różnego rodzaju figur akrobatycznych. To na czym polega, to właśnie wykonywanie ewolucji akrobatycznych w połączeniu z bardzo rytmicznym tańcem – to dwa elemwnty, które tworzą w tym tańcu nierozerwalną całość. Breakdance jest jednym z czterech elementów kultury Hip Hop, w której skład wchodzą również Dj’ing, Rap, czy Graffiti.

Osobą tańczącą Break’a może być mężczyzna – B-boy, lub kobieta – B-girl. Gdyby szerzej spojrzeć na znaczenie tych słów, można by powiedzieć, że jest to osoba aktywna, która żyje w zgodzie z tradycyjnymi ideałami kultury Hip Hopowej, takimi jak: zdrowa rywalizacja, oryginalne wyrażanie siebie poprzez swój własny styl, a także bycie postacią indywidualną o wyraźnie akcentowanych poglądach osobistych i sposobie na życie, który różni się od innych osób. Gdzie można uczyć się tego stylu i poznawać go? W przeróżnych szkołach tańca, np. w szkołach tańca w Szczecinie, jak również można zabrać się za to samemu, z czystej pasji i ciekawości.

Podobne wpisy