Czym jest New Age i co daje taniec w ogólnym znaczeniu?

Coraz więcej ludzi tańczy dzisiaj New Age. Dlaczego się na niego decydują? Może dlatego, że t łączy on w sobie odłam kultury Hip hopu i jednocześnie nowoczesne spojrzenie na taniec. New Age to europejska wersja amerykańskiego LA Style. Jest to styl bardzo widowiskowy i salonowy. Tym też różni się od New Style’u. W nim najważniejsza jest zabawa i to na nią stawiało się główny nacisk, tak tutaj ważniejsze jest stworzenie dobrego „show”, które przyciągnie uwagę wielu widzów.

To, co jest tutaj najbardziej charakterystyczne to na pewno choreografie. Jest to bowiem mieszkanka stylów ze street’u, takich jak hip hop, house, breakdance, funk, krump… Są to style bardzo silne, mocne, polegające na podkreśleniu wagi ruchu i stworzonej ciałem figury. Poza tym łączy jeszcze style z grupy „comercial” z nutką klasyki,a to już daje choreografowi wielkie pole do popisu. Trzeba tu zaznaczyć, że wygląd tancerzy też nie jest bez znaczenia. To, w czym występują to najczęściej kolorowe stroje i ważne jest to, by każdy tancerz z grupy był ubrany dokładnie tak samo. To też odróżnia ten styl od New Stylu, w którym każdy wygląda tak, jak mu się podoba, ważne, żeby było luźno i wygodnie. Muzyka, którą rezprezentuja tancerze New Age to przede wszystkim pop. A teraz, co daje ludziom taniec i jaki ma wpływ na samopoczucie, zdrowie, czy kontakt z innymi członkami społeczeństwa?

Dowiedziono, że regularny taniec podnosi poczucie własnej wartości. Mało tego, regularny taniec podobno zwiększa zdolność do radzenia sobie ze stresem i problemami życia codziennego. Poza tym, taniec to świetny lek na depresję, znużenie i bóle głowy. To wszystko zostało potwierdzone badaniami doktorantki Uniwersytetu w Orebro. Kobieta postanowiła przeprowadzić eksperyment. Zebrała grupę 112 dziewczyn, które były w przedziale wiekowym od 13 do 19 roku życia. Dziewczyny dość często zgłaszały się do szkolnej pielęgniarki twierdząc, że towarzyszy im niepokój, depresja, znużenie, bóle głowy, pleców, karku, czy ramion. Kobieta postanowiła, że podzieli grupę na pół i 59 losowo wybranych dziewcząt od następnego dnia regularnie uczęszczało na zajęcia taneczne, dwa razy w tygodniu.

Pozostałe dziewczyny poproszone były o nie zmienianie swojego obecnego trybu życia i nie rezygnowanie ze swoich przyzwyczajeń. Wyniki badań były niesamowite. Odkryły bowiem piękną prawdę o tańcu. Co się okazało? Dziewczyny, które tańczyły regularnie, zwiększyły w ten sposób poczucie własne wartości w porównaniu z dziewczynami z grupy, która nie zmieniała nic w swoim dotychczasowym życiu. Nawet po zakończeniu treningu, przez kolejne osiem miesięcy, efekt samozadowolenia utrzymywał się. Kiedy dziewczyny zostały zapytane o odczucia, jakie towarzyszyły im podczas całego doświadczenia, określiły jest jako pozytywne. Taka była odpowiedź 91 procent z nich. To, co na pewno będą mogły z tego wyciągnąć to to, że dzięki tańcowi będą prowadziły zdrowszy i bardziej korzystny dla organizmu tryb życia.

Podobne wpisy